wtorek, 31 października 2017

Nawożenie hortensji - czym,jak i kiedy ?

Temat nawożenia to temat rzeka.

Nie będę się tutaj rozpisywać na temat nawozów,które można kupić w każdym sklepie.

Skupię się na tym co można zrobić samemu i na tym jak i kiedy tego użyć.

Pierwszy podstawowy dla mnie nawóz w płynie ,którego używam od  lat to gnojówka z pokrzyw.



Kiedy tylko w kwietniu zaczyna pojawiać się młoda pokrzywa zbieram całą reklamówkę (bez korzeni ) ,tnę ją nożyczkami lub  nożem ,wkładam do plastikowego wiaderka,zalewam zwykłą zimną wodą (bardzo dobra jest deszczówka jeśli ją mamy ) ,przykrywam i odstawiam na dwa ,trzy tygodnie,mieszając co dwa-trzy dni.
Bywa,że jeśli temperatury są wysokie gnojówka gotowa jest po około 7-10 dniach.
O tym,że jest gotowa świadczy brak piany na wierzchu wiaderka.
Tak przygotowany nawóz rożcieńczam w proporcji 1 litr gnojówki :9 litrów wody .
Czyli do zwykłej ogrodowej konewki wlewam 1 litr nawozu i dopełniam wodą.
Podlewam tylko do końca czerwca,najpóźniej połowy lipca.
Ponieważ gnojówka z pokrzyw zawiera bardzo dużo azotu,który  przyspiesza wzrost roślin nie należy nią podlewać  roślin po tym okresie ,gdyż  rośliny będą wciąż pobudzone do wzrostu a co się z tym wiąże ,zielone pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

Ważne :

-zbieramy tylko pokrzywy ,które jeszcze nie kwitną ,
-nie robimy gnojówki w metalowych pojemnikach.


Kolejna gnojówka powstaje u mnie z mniszka lekarskiego.

Zacznę jednak od tego ,że większość z nas  myli mniszka lekarskiego ze zwykłym mleczem.
Oto obrazkowe wytłumaczenie  różnic .


Na obrazku nr.1 jest zwykły mlecz na 2 mniszek lekarski.
Podstawowe różnice to to ,że kwiaty mniszka lekarskiego sa osadzone na pojedyńczych łodygach i wyrastają z pomiędzy liści,które tworzą rozetę rozłożoną płasko na ziemi czy trawie.
Kwiaty mlecza  mogą być umieszczone po kilka na jednej łodydze a liście wyrastają na różnych wysokościach łodygi.To tyle o różnicach.

Gnojówkę z mniszka robię tak :
Na przełomie kwietnia/maja zbieram całe rośliny zarówno kwiaty ,łodygi,liście  i korzenie ( 1/2 reklamówki ) ,tnę lub kroję podobnie jak pokrzywę i zalewam wodą.Po około 7 dniach nawóz gotowy,rozcieńczam tak jak gnojówkę z pokrzyw i podlewam .
Gnojówka z mniszka jest bardzo dobra dla roślin kwasolubnych ,czyli np.hortensji  oraz  owoców takich jak agrest,porzeczki ,maliny czy drzewa owocowe.

Ważne :
-jeśli w gnojówce z mniszka nie będzie żółtych kwiatów będzie ona miała odczyn obojętny ,jeśli dodamy dużo kwiatów będzie miała odczyn lekko kwaśny .
-mniszek nigdy nie rozkłada się w wodzie całkowicie,jeśli to komuś przeszkadza można przecedzić a pozostałą resztę z wiaderka wylać na kompost co przyspieszy proces kompostowania.
-gnojówka z mniszka ma mniej uciążliwy zapach,
-zawiera dużo potasu ,żelaza,fosforu i magnezu.

Moje hortensje ogrodowe w pierwszym sezonie miały objawy chlorozy - o chorobach i szkodnikach następnym razem . Teraz w każdym sezonie stosuję naprzemienne podlewanie w odstępie 7-10 dni ,od kwietnia do połowy lipca ,zrobionymi samodzielnie gnojówkami  i od dwóch lat liście są  pięknie zielone bez objawów chorobowych.



Zapraszam wszystkich do komentowania postów,zadawania pytań lub sugestii na temat tego co powinno być tematem kolejnych postów.

Okrywanie i zabezpieczanie hortensji przed zimą.

Kiedy okrywać hortensje ?


Nie ma jednej metody na okrywanie hortensji.
Nie ma też  jednego terminu w którym trzeba to zrobić.A szkoda bo fajnie by było ,aby przyszedł dzień np.15 listopada i przykrywamy hortensje.

Ta na zdjęciu powyżej ,to oczywiście z mojego działkowego królestwa ,w tym roku jednak nie zakwitła .Ale przyznaje się do winy, to tylko moja i wyłącznie moja wina.

Hortensje  bukietowe nie wymagają okrywania na zimę,jedynie w przypadku dużych mrozów, w granichach -30 ,utrzymujących się przez dłuższy czas można u ich podstawy nasypać liści bądź kory.

Jeśli natomiast sprawa dotyczy okrywania hortensji ogrodowych to już wyższa szkoła jazdy.
Ja przed nadejściem ubiegłej zimy okryłam je  smagliczką ,której miałam  straszne ilości w ogrodzie.Pięknie wszystkie owinęłam taką wyszuszoną smagliczką i dodatkowo nakryłam doniczkami .
Kiedy wiosną zaczęłam zdejmować moje chochoły byłam w wielkim szoku.Na gałązkach hortensji pojawiła sie pleśń. Niby w doniczkach były duże otwory ,więc przewiew był i dopływ świeżego powietrza też.Niestety ,hortensje chorowały i zakwitły tylko nieliczne ,jednym bądź dwoma kwiatami.
Na szczęście  nie musiałam ich wyrzucić bo i takie obawy były.Uratowałam je  i dbałam o nie szczególnie bo są naprawdę piękne.

Hortensje ogrodowe  okrywamy dopiero kiedy na dworze  zapowiadają temperaturę poniżej -5 stopni zarówno w dzień jak i w nocy.Jeśli okryjemy je zbyt wcześnie  ,będą chorowały.
Najgorszy błąd ogrodnika to okrywanie roślin kiedy w nocy zapowiadaja mróz a w dzień plusowe temperatury.Wtedy rośliny są rozhartowane,mając za ciepło pobudzamy je do wegetacji i kiedy nagle temperatury znacznie się obniżą następuje  katastrofa.

Czym okrywać ?

Nie polecam siana ,ani kartonów.Jeśli jedno i drugie namoknie  zawali się na krzak.Może połamać lub powykrzywiać gałązki i niczego tym nie zyskamy.Oczywiście są tacy ,którzy tak okrywają  i nie ma w tym nic złego,jednak jeśli zimą zamiast śniegu i mrozu jest plucha i plusowe temperatury to karton zrobi się ciężki i wiadomo co się z nim stanie.
Według mnie najlepszą metodą jest zrobienie z gałęzi bądź listewek takiego trójkątnego stelaża ,wsypanie w środek liści (nie mogą być to liście z drzew owocowych) owinięcie tego wszystkiego agrowłókniną i obwiązanie sznurkiem.Na  ziemię warto też wysypać dodatkową warstwę kory,aby dodatkowo zabezpieczyć korzenie.

Dodatkowa uwaga do okrywania hortensji ogrodowych jest taka.W jaki sposób byśmy ich nie okryli dla tej odmiany hortensji najgorsze są majowe przymrozki.Bo jesli wiosna przyjdzie do nas szybko i zaczniemy powoli zdejmować te "ubranka" a w maju przyjdą przymrozki ,to może sie okazać,że cały nasz zimowy wysiłek poszedł na marne.No chyba,że mamy na tyle czasu aby  wiosną zdjąć "ubranka" a w maju je założymy ponownie ale tylko na czas przymrozków.

Ja w ubiegłym roku miałam starą  wykładzinę ,taką zwykłą ,bez żadnej gumy od spodu.Taką dostałam i tak zabezpieczałam swoje  młode drzewka.Najpierw wigwam ,na to wykładzina i sznurek i wszystko wiosną pięknie kwitło.





Formowanie hortensji w formie drzewka.

Kolejny post poświęcony jest formowaniu hortensji na drzewko.


To odmiana Tender Rose i będzie  formowana na drzewko od wiosny ,ale dzięki temu ,że jest obecnie w takiej formie łatwiej będzie wytłumaczyć.

Krok 1
Wybieramy najwyższą ,najmocniejszą gałązkę z całego krzewu.

Krok 2
Wszystkie pozostałe gałęzie obcinamy bardzo nisko ,tuż przy ziemi.

Krok 3
Wybraną gałązkę przywiązujemy do prostego palika - najlepiej w 3-4 miejscach ,tak aby pień był wyprostowany.

Krok 4
Usuwamy wszystkie odrosty boczne oraz te które wyrastają z ziemi.

Krok 5
Wyżej zaprezentowany krzaczek ma kwiat na wysokości 100cm i teraz są dwie możliwości
a )  jeśli taka wysokość krzaczka nam wystarczy ,obcinamy wiosną  czubek aby w tym miejscu hortensja się rozgałęziła,na tym etapie zaczynamy formować koronę ,
b) jeśli chcemy mieć drzewko wyższe ,obcinamy czubek i po wypuszczeniu kilku gałązek wybieramy taką ,która nadaje sie do dalszego prowadzenia w górę,przywiązujemy ją dalej do palika i prowadzimy w górę.

Pamiętajmy o tym,że jeśli będziemy chcieli mieć wysoki pień z wysoko położoną koroną  może pojawić się problem z przycinaniem takiego drzewka.

Moje hortensje wyprowadzone na drzewka mają pień wysokości około 120cm i nie ma problemu z cięciem.
Przedstawione poniżej zdjęcia pochodzą z mojego ogrodu .
Pierwsza to odmiana Limelight ,druga Vanilla Fraise.
Drzewka mają 4 lata.



W chwili obecnej prowadzę  krzewuszkę  w formie drzewka ale to dopiero początki.


poniedziałek, 30 października 2017

Cięcie hortensji bukietowych oraz ogrodowych.

Kilkadziesiąt razy zadawano mi pytanie dot.cięcia hortensji.

Poniższy obrazek pokazuje sposób cięcia.

I tak w przypadku hortensji bukietowej cięcie wykonujemy na przełomie lutego/marca nad 3 oczkiem (oczko to miejsce z którego wyrastają świeże listki wiosną ).

W przypadku hortensji ogrodowej nie tniemy nisko ,ponieważ hortensja ogrodowa zawiązuje pąki w roku poprzednim .Jeśli zetniemy ją nisko, hortensja najprawdopodobniej nie zakwitnie ,gdyż poprzez przycięcie pozbawimy ją zawiązanych już pąków kwiatowych.

Zarówno w przypadku hortensji bukietowej jak i ogrodowej ,przed nadejściem zimy ,możemy ściąć zaschnięte  kwiaty. Zabieg ten wykonujemy głównie po to aby ciężkie kwiaty nie połamały krzaków.
Oczywiście istnieją pewnie jeszcze jakieś inne metody przycinania.Ja jednak od zawsze  stosuję  taką jak opisałam i moje hortensje mają się świetnie.

Cięta w taki sposób hortensja Limelight w roku 2016 oraz w roku 2017.




czwartek, 26 października 2017

Hortensja bukietowa 'Tender Rose'

Hortensja bukietowa Tender Rose

Hydrangea paniculata 'Tender Rose'




Rzadko spotykana, kolekcjonerska odmiana.
Krzew o regularnym, zwartym pokroju, z prostymi, ukośnie skierowanymi do góry pędami. Osiąga 2 m wysokości i podobną szerokość. Liście ciemnozielone. Latem na końcach tegorocznych pędów wyrastają dekoracyjne, stożkowate kwiatostany, o długości 20 cm, składające się z nielicznych, ozdobnych, 4 płatkowych kwiatów płonnych i liczniejszych, niepozornych kwiatów płodnych. Kwiaty mają kolor biały i stopniowo zmieniają barwę na różową. Okres kwitnienia trwa od VII do IX. Krzew dobrze rośnie na glebach próchnicznych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Wymaga podłoża umiarkowanie wilgotnego, szczególnie w okresie kwitnienia. Roślina całkowicie odporna na mróz, nie wymaga okrywania. Zalecane jest umiarkowane cięcie wczesną wiosną, poprzez skrócenie zeszłorocznych pędów o 1/4 długości oraz...

Moje cięcie tej odmiany :

Na przełomie lutego/marca obcinam do wysokości 3 oczka.Wycinam słabe pędy.

środa, 25 października 2017

hortensja bukietowa 'Polestar'

hortensja bukietowa 'Polestar'

Hortensja paniculata Polestar






To jedna z najnowszych i najniższych odmian hortensji bukietowej, dorasta zaledwie do 60 cm wysokości. 
Na rynku pojawiła się w 2016 roku. Jej główne zalety to kompaktowy pokrój oraz bardzo obfite kwitnienie. Tworzy niezbyt duże, ale bardzo ładne kwiatostany zbudowane z kwiatów płodnych i płonnych. Kwiaty zawiązują się na pędach jednorocznych. Liście są nieduże, ciemnozielone.Jesienią przebarwiają się na ciemno bordowy kolor.
Do prawidłowego wzrostu potrzebuje niewiele, zadowala się glebą przeciętnie żyzną, umiarkowanie wilgotną, preferuje stanowiska słoneczne, ale równie dobrze rośnie w półcieniu. 
Nie choruje i nie jest atakowana przez szkodniki. 
Dzięki niewielkim rozmiarom doskonale nadaje się do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Przed nadejściem zimy system korzeniowy należy zabezpieczyć przed przemarzaniem poprzez obłożenie pojemnika styropianem (pojemniki kwadratowe...

Moje cięcie tej hortensji :

W lutym lub marcu przycinamy do wysokości 3 oczka.Wycinamy wszystkie słabe pędy.




hortensja bukietowa 'Silver Dollar'

hortensja bukietowa 'Silver Dollar'

Hortensja paniculata Silver Dollar




Dekoracyjny, zwarty krzew o wysokości 1,7 m i szerokości 1,3 m. 
Pędy wyprostowane, skierowane do góry. Największą ozdobę krzewu stanowią zwarte kwiatostany zbudowane wyłącznie z czteropłatkowych kwiatów płonnych.
Kwiatostany są dość pokaźne, do 30 cm dł. W odróżnieniu do innych odmian hortensji bukietowej kwiaty nie nabierają różowego rumieńca w trakcie kwitnienia długo pozostajć biało-kremowe. Okres kwitnienia od końca VII do X. Krzew ten najlepiej rośnie na glebach próchnicznych o odczynie lekko kwaśnym. Wymaga umiarkowanie wilgotnych gleb, szczególnie podczas kwitnienia. Dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych, choć w pełnym słońcu też można ją sadzić pod warunkiem zapewnienia dostatecznej wilgoci w podłożu. Odmiana całkowicie odporna na mróz, nie wymaga okrywania. Wskazane jest umiarkowane cięcie odmładzające co 2 -3 lata, aby uzyskać dorodne kwiatostany.


Moje cięcie tej odmiany hortensji :

W lutym lub marcu przycinamy do wysokości 3 oczka .Wycinamy wszystkie słabe pędy.


hortensja bukietowa PINKY WINKY

hortensja bukietowa PINKY WINKY

Hydrangea paniculata PINKY WINKY 'DVPPinky' PBR

nazwa handlowa: Hydrangea paniculata PINKY WINKY

nazwa hodowlana: Hydrangea paniculata 'DVPPinky'



Krzew o wyprostowanym pędach i wiechowatych, bardzo dekoracyjnych kwiatostanach. 
Rośnie wolniej i ma bardziej zwarty kompaktowy pokrój w porównaniu z innymi odmianami hortensji bukietowej. Osiąga wys. do 1,6 m i szer. do 1,4 m. 
Kwiatostany pełne, składające się głównie z kwiatów płonnych, na początku kwitnienia białe, dość szybko zmieniające barwę na różową, a nawet czerwoną. Kwitnie od końca VII do X.
 Preferuje gleby próchniczne, ale radzi sobie również na przeciętnych ogrodowych. Wymaga stanowiska umiarkowanie wilgotnego, szczególnie w okresie kwitnienia. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Wskazane jest wykonanie co 2-3 lata cięcia odmładzającego wczesną wiosną, w celu uzyskania okazałych kwiatostanów. Krzew całkowicie mrozoodporny. 

Moje cięcie tej odmiany hortensji :

W lutym lub marcu tniemy do wysokości 3 oczka.Usuwamy wszystkie słabe pędy. 
 
 

hortensja bukietowa VANILLE-FRAISE 'Renhy'

Hydrangea paniculata VANILLE-FRAISE 'Renhy' PBR nazwa handlowa: Hydrangea paniculata VANILLE-FRAISE nazwa hodowlana: Hydrangea paniculata 'Renhy'


 

 Odmiana hortensji bukietowej o dużej wartości dekoracyjnej. Krzew o wyprostowanym pokroju, dorastający do 2 m wys. i 1,5 m szer. Pędy ciemnoczerwone. Kwiaty płonne, zebrane w wiechowate, bardzo duże kwiatostany, do 40 cm dł. Barwa kwiatów początkowo biała, szybko zmienia się na intensywnie różową, a nawet czerwoną. Kwitnie od VII do X. Wymaga gleb lekko kwaśnych, próchnicznych, ale dobrze rośnie na glebach przeciętnych ogrodowych. Lubi gleby wilgotne, szczególnie w okresie kwitnienia. Roślina całkowicie mrozoodporna, nie wymaga okrywania. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. Nowość godna polecenia.

 Cięcie tej odmiany hortensji :

 W lutym lub marcu tniemy do wysokości 3 oczka. Wycinamy wszystkiego słabe pędy.

hortensja bukietowa GREAT STAR 'Le Vasterival'

Hydrangea paniculata GREAT STAR 'Le Vasterival' PBR nazwa handlowa: Hydrangea paniculata GREAT STAR nazwa hodowlana: Hydrangea paniculata 'Le Vasterival' hortensja bukietowa GREAT STAR 'Le Vasterival' Synonimy pol.: hortensja wiechowata 'Great Star'
Krzew szczególnie dekoracyjny w czasie kwitnienia. Dorasta do około 1,5 m wys. Kwiatostany bardzo oryginalne - składające się zarówno z kwiatów płodnych jak i płonnych 4 - płatkowych (nietypowo wydłużonych). Kwiatostan bardziej kulisto-spłaszczony, niż u pozostałych odmian, przy czym dekoracyjne płonne kwiaty układają się po obwodzie. Kwiaty przez długi czas są czysto białe; później różowieją. Kwitnie od VII do X. Dobrze rośnie na glebach próchnicznych i przeciętnych, najlepiej lekko kwaśnych. Lubi mieć zachowaną umiarkowaną wilgotność podłoża, szczególnie w okresie kwitnienia. Stanowisko słoneczne lub półcień. Wskazane jest cięcie starszych krzewów, co 2-3 lata (wczesną wiosną) w celu zachowania ładnego kwitnienia i pokroju. Odmiana całkowicie mrozoodporna, bez okrywania można ją sadzić w całym kraju. Moje cięcie tej odmiany hortensji: W lutym lub marcu tniemy do wysokości 3 oczka. Wycinamy wszystkiego słabe pędy.

hortensja bukietowa 'Phantom'

hortensja bukietowa 'Phantom' Hydrangea paniculata 'Phantom'
Odmiana hortensji o pokroju krzewiastym, wysokości do 2,5 m i wyjątkowo okazałych kwiatostanach. Bardzo dekoracyjna w czasie kwitnienia, od VIII do X. Stożkowate, wiechowate, pełne kwiatostany o dł. do 30-40 cm składają się wyłącznie z 4-płatkowych kwiatów płonnych. Barwa kwiatów na początku biała, później różowiejąca. Preferuje gleby próchniczne, lekko kwaśne. Jest tolerancyjna i dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych. Wymaga podłoża o umiarkowanej wilgotności. Odmiana całkowicie mrozoodporna, nie wymagająca okrywania. Cięcie tej odmiany hortensji : W lutym lub marcu tniemy do wysokości 3 oczka. Wycinamy wszystkiego słabe pędy.

poniedziałek, 23 października 2017

hortensja bukietowa 'Limelight'




hortensja bukietowa 'Limelight'


Hydrangea paniculata 'Limelight' 


Krzew o wyprostowanych, mocnych pędach.
Dorasta do wys. 3 m.
Liście zielone.Kwiaty zebrane w duże, szczytowe, wiechowate kwiatostany, początkowo zielonkawożółte, później kremowobiałe, kwitną VIII-X. Gleby próchniczne, zasobne, dostatecznie wilgotne, lekko kwaśne. 
Krzewy sadzić pojedynczo lub w grupach, w parkach i ogrodach, w miejscach osłoniętych od wiatru. Mrozoodporność dobra.

Cięcie tej odmiany hortensji :

W lutym lub marcu tniemy do wysokości 3 oczka.
Wycinamy wszystkiego słabe pędy.